Реалізація національної кримінально-правової юрисдикції щодо правопорушень, вчинених нерезидентами держави за її межами (порівняльний вимір)
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.03.2.72Ключові слова:
закон про кримінальну відповідальність, чинність та дія закону, принципи чинності кримінального закону, кримінальне правопорушення, кримінально-правова юрисдикція, універсальний принцип, реальний принцип, принцип «або видай, або суди»Анотація
У статті проведено порівняльне дослідження особливостей регламентації підстав і меж національної кримінально-правової юрисдикції законодавством України та кримінально-правовими актами деяких європейських держав. Головним методом дослідження у статті є порівняльний аналіз. Предметом аналізу обрано кримінально-правову юрисдикцію держави щодо осіб, які не є її громадянами та не є апатридами, котрі постійно в ній проживають, у випадку вчинення ними кримінальних правопорушень за межами держави. Показано зв’язки між реалізацією кримінально-правової юрисдикції держави з її обов’язком забезпечувати охорону національних інтересів та інтересів своїх громадян, а також з принципом суверенітету і вимогою не зазіхати на суверенітет інших держав. Відзначено, що право і повноваження держави карати в таких випадках є обмеженим. Воно не повинне порушувати інтересів інших держав щодо здійснення правосуддя на власній території. Водночас, має бути забезпечено можливість ефективного захисту національних інтересів та інтересів міжнародного правопорядку. Досліджено деякі норми кримінально-правових актів таких держав як Франція, Греція та Португалія. Відзначено, що механізм забезпечення кримінально-правової юрисдикції в КК України щодо екстериторіальних кримінальних правопорушень нерезидентів (універсальний та реальний принципи) в цілому врегульований задовільно. Здійснено короткий огляд передбачених ст. 8 КК України підстав застосування цих принципів як елементів механізму реалізації національної кримінально-правової юрисдикції щодо нерезидентів за екстериторіальні кримінальні правопорушення. Виявлено положення зазначених Кримінальних кодексів, які уточнюють межі національної кримінально-правової юрисдикції та дозволяють більш якісно регулювати її реалізацію. Такими є більш конкретне формулювання підстав застосування кримінального закону за універсальним принципом, забезпечення принципу «або видай, або суди» та можливість застосування до резидента за екстериторіальне кримінальне правопорушення кари у межах, передбачених законами місця вчинення діяння. Висловлено пропозиції про врахування таких положень в процесі подальшого реформування вітчизняного законодавства про кримінальну відповідальність.
Посилання
Кримінальний Кодекс України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text.
Наден О.В. Теоретичні основи кримінально-правового регулювання в Україні: монографія. Х.: Право, 2012. 272 с.
Житний О.О. Просторові аспекти чинності національного кримінального закону: деякі проблеми регламентації. Вісник Кримінологічної асоціації України. 2015. № 3 (11). С. 59–69.
Хавронюк М.І. Кримінальне законодавство України та інших держав континентальної Європи: порівняльний аналіз, проблеми гармонізації: монографія. К.: Юрисконсульт, 2006. – 1048 с.
Борисов В. Чинність закону про кримінальну відповідальність у просторі / Велика українська юридична енциклопедія: у 20 т. Харків: Право, 2016. Т. 17: Кримінальне право / редкол.: В.Я. Тацій (голова), В.І. Борисов (заст. голови) та ін.; Нац. акад. прав. наук України; Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України; Нац. юрид. ун-т ім. Ярослава Мудрого. 2017. С. 1019–1022.
Кедик В. Поняття та види принципів чинності закону України про кримінальну відповідальність у просторі. Юридичний вісник. 2022. № 2. С. 76–84.
Українське кримінальне право. Загальна частина: підручник / за ред. В.О. Навроцького. К.: Юрінком Інтер, 2013. 712 с.
Кримінальне право України. Загальна частина: навчальний посібник; за заг. ред. В.М. Трубникова. Х.: ХНУ імені В.Н. Каразіна, 2015. 444 с.
Тютюгін В.І. Кримінальне право України (Загальна та Особлива частини): посіб. для підгот. до зовніш. незалеж. оцінювання; відп. ред. В.І. Тютюгін. 4-те вид., перероб. і допов. Харків: Право, 2023. 352 с.
Greece Penal Code. URL: https://sherloc.unodc.org/cld/en/legislation/grc/penal_code/book_one_-_chapter_one/article_5-9/ii._territorial_limits_of_penal_laws.html.
Code pénal: Chapitre III : De l’application de la loi pénale dans l’espace ... (Articles 113-1 à 113- 14). URL: https://www.legifrance.gouv.fr/codes/id/LEGISCTA000006149816/.
Пасечник О.В. Інститут екстрадиції в сучасному міжнародному праві: правова природа та проблеми реалізації. Юридичний науковий електронний журнал. 2024. № 1. С. 804–807. URL: http://www.lsej.org.ua/1_2024/196.pdf.
Кожен десятий житель Франції є іммігрантом – дослідження. Європейська правда. URL: https://www.eurointegration.com.ua/news/2023/03/30/7158936/.
Portuguese Penal Code. URL: https://legislationline.org/sites/default/files/2023-10/PORTUGAL_Criminal%20Code.pdf.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 Є. О. Ріяко

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.