Сучасні підходи до організації досудового розслідування: криміналістичний аспект
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.03.3.15Ключові слова:
криміналістична тактика та методика, організація досудового розслідування, організація розслідування кримінальних правопорушень (злочинів), взаємодія, криміналістика, рівні організації, планування розслідуванняАнотація
Статтю присвячено змістовному розгляду проблематики, пов’язаної з визначенням сучасних підходів до організації досудового розслідування. Дискусійність окресленого питання зумовлює потребу у систематизації теоретичних положень та уточненні дефініцій організації досудового розслідування, з урахуванням доктринальних положень криміналістики. Узагальнено наукові підходи до розуміння організації досудового розслідування через формування переліку організаційних заходів і конструювання дефініції як системної наукової категорії. Констатовано, що у сучасній криміналістиці існують два підходи до розкриття сутності організації розслідування кримінальних правопорушень. Виокремлено перелік заходів, що включається до змісту організації розслідування. Наголошено на існуванні чотирьох рівнів організації розслідування злочинів (вищого, управлінського, методичного, тактичного), що формує теоретичне підґрунтя для розкриття сутнісних ознак такої діяльності. Зазначено те, що в науковій літературі нерідко допускається змішування заходів різних рівнів організації досудового розслідування, а також самої організації розслідування з науковою організацією праці слідчого, що призводить до непослідовності у вирішенні окресленої проблематики. Здійснено огляд наукових поглядів, в межах яких організація досудового розслідування зводиться до переліку дій слідчого, таких як планування, взаємодія з оперативними підрозділами, технічне забезпечення, участь спеціалістів тощо. Зазначено, що в багатьох випадках такі підходи не враховують поділ на рівні організації, а подекуди включають заходи, які виходять за межі компетенції слідчого. Констатовано, що безпосереднє завдання організації полягає в упорядкуванні окремих дій, що складають розслідування. Здійснено спробу структурувати поняття організації розслідування за методичним і тактичним рівнями, обґрунтовано недоцільність їх поєднання у межах єдиної дефініції. Акцентовано увагу на доцільності чіткого виокремлення методичних і тактичних рівнів організації при розробці наукових рекомендацій, а також на потребі уточнення меж і завдань кожного з них. Зазначено, що отримані результати відкривають перспективи для подальшого розвитку науки криміналістики та здійснення подальших досліджень у визначеному напрямі.
Посилання
Шепітько В.Ю., Коновалова В.О., Журавель В.А. та ін. Криміналістика: підручник / за ред. проф. В.Ю. Шепітька. 4-е вид., перероб. і доп. Харків: Право, 2010. 464 с. С. 152
Пясковський В.В., Чорноус Ю.М., Іщенко А.В., Алєксєєв О.О. та ін. Криміналістика: підручник. / Київ: «Центр учбової літератури», 2015. 544 с. С. 26
Чаплинський К.О., Лускатов О.В, Пиріг І.В., Плетенець В.М., Чаплинська Ю.А. Криміналістика: підручник. 2-е вид, перероб. і доп. Дніпро: Дніпроп. держ. ун-т внутр. справ; Ліра ЛТД, 2017. 480 с. 14-15.
Волобуєв А.Ф., Степанюк Р.Л., Малярова В.О. Криміналістика: підручник: у 2 т. Харків: ХНУВС, 2018. Т. 1. 384 с.
Варфоломеєва Т.В. та ін. Криміналістика. Академічний курс: підручник. 2-ге вид., стер. Київ: Юрінком Інтер, 2018. 495 с. С.242, 261
Волобуєв А.Ф., Степанюк Р.Л., Малярова В.О. Криміналістика: підручник: у 2 т. Харків: ХНУВС, 2018. Т. 2. 312 с.
Берназ В.Д., Салтевський М.В. Криміналістика: навч. посіб. Одеса: ОДУВС, 2010. 460 с. С. 147-148.
Горелов М.О. Наукова організація праці слідчих: сутність, завдання, напрямки та шляхи вдосконалення. Право і Безпека. 2006. Т. 5. № 1. С. 57–61.
Калатур М.В. Щодо особливостей наукової організації праці слідчих ОВС. Юридична наука. 2014. № 12. С. 141–148.
Козубська І.Г Борковська І.П., Духаніна Н.М. Дефініція в сучасних англійських наукових текстах галузі біомедичної інженерії. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Сер.: Філологія. 2022. № 53. Т. 1. С. 73–76.
Олішевський О.В. Поняття організації розслідування злочинів. Вісник Харківського національного університету внутрішніх справ. 2009. № 4. С. 75–79.
Татарин Н.М. Концептуальні засади організації та планування розслідування кримінальних правопорушень: монографія. Вінниця: ТВОРИ, 2023. 332 с. С. 102, 150.
Кубарєв І.В. Організація розслідування злочинів: сутність та структура. Науковий вісник Юридичної академії МВС. 2004. № 3. С. 367–373.
Олішевський О.В. Організація розслідування злочинів та її місце у структурі криміналістики: автореф. дис. канд. юрид. наук. Харків, 2010. 18 с.
Кубарєв І.В. Проблеми організації розслідування вбивств, що вчиняються групою осіб в умовах неочевидності: автореф. дис. ... канд. юрид. наук. Харків. 2007. 19 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 І. В. Кубарєв, С. С. Барган

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.