Цифрові докази та їх використання для цілей кримінального процесу

Автор(и)

  • Якуб Матіс External doctoral student in the field of criminal law Faculty of law of Matej Bel University, Словаччина

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.03.3.19

Ключові слова:

цифрові докази, допустимість, забезпечення цифрових доказів

Анотація

Ця робота досліджує роль та допустимість цифрових доказів, зокрема даних, отриманих з додатків для миттєвих повідомлень, таких як WhatsApp та Telegram, у кримінальних провадженнях в юридичному контексті Словацької Республіки. Основна увага приділяється юридичним положенням і рамкам, що містяться в Кримінальному процесуальному кодексі Словацької Республіки, зокрема щодо вилучення, збереження та подання цифрових даних у кримінальних провадженнях. Ключовим аспектом цього дослідження є вивчення того, як повідомлення та інші дані з додатків для обміну повідомленнями розглядаються як докази, з огляду на складнощі їх релевантності, автентичності та достовірності в юридичному контексті. Щоб встановити допустимість таких доказів у суді, в роботі розглядаються основні принципи, такі як вимога до доказів бути релевантними, автентичними та надійними. Підкреслюється, що суди зазвичай вимагають чітких процедур автентифікації для підтвердження авторства повідомлень, що створює труднощі через природу онлайн-ідентичностей та потенціал для маніпулювання або перекручування фактів. Також обговорюється використання скріншотів та конкретні критерії, які забезпечують збереження їх доказової цінності, що відображає практичні міркування щодо збору та подання цифрових доказів. Додатково, робота критикує існуючі юридичні положення Кримінального процесуального кодексу Словаччини, зокрема ті, що стосуються вилучення та обробки цифрових даних, збережених на мобільних пристроях та комп’ютерах. Існують значні невизначеності щодо категоризації мобільних пристроїв як комп’ютерів та відповідних процедур доступу до даних з них. Дослідження стверджує, що поточна юридична структура повинна бути змінена, включивши чітке визначення цифрових доказів, щоб стандартизувати процедури їх збору, збереження та подання в суді, а також вирішити існуючі суперечливі тлумачення на практиці. Робота сприяє глибшому розумінню того, як цифрові докази використовуються в кримінальних розслідуваннях та судових процесах, виступаючи за оновлення законодавства для вирішення зростаючої важливості цифрових даних у сучасних кримінальних справах. Крім того, підкреслюється необхідність ретельного врахування прав на конфіденційність та пропорційності при роботі з особистою інформацією, отриманою з цифрових пристроїв та онлайн-платформ.

Посилання

FUNTA, R.: Mobilné aplikácie ako dôkaz v trestnom konaní?, 2021. URL: https://www.judikaty.info/cz/document/article/4982.

HALAS, N.: Digitálny dôkaz v trestnom konaní, 2022. URL: https://naos-be.zcu.cz/server/api/core/bitstreams/b46ed43e-47b1-418d-a945-81c057523329/content.

Section 91 of Act No. 301/2005 Coll. Criminal Procedure Code.

HALAS, N.: K uchovaniu a vydaniu počítačových údajov z obsahu mobilných telefónov v trestnom konaní; Justičná revue, 72, 2020, č. 6-7, s. 803–811.

BIROŠ, M.: Zabezpečovanie dôkazov zo sociálnych sietí v oblasti nenávistných prejavov, [online]. 2024. URL: https://unibook.upjs.sk/sk/pravnicka-fakulta/1233-kosicke-dni-trestneho-prava-2024.html.

BIROŠ, M.: Zabezpečovanie dôkazov zo sociálnych sietí v oblasti nenávistných prejavov, [online]. 2024. URL: https://unibook.upjs.sk/sk/pravnicka-fakulta/1233-kosicke-dni-trestneho-prava-2024.html.

ŠIMOVČEK, I.: Teoretické a praktické problémy dokazovania. Zborník príspevkov z celoštátnej konferencie s medzinárodnou účasťou konanej dňa 15. decembra 2008. Bratislava: BVŠP, 200, s. 255.

BURDA, E.: Teoretické a praktické problémy dokazovania. Zborník príspevkov z celoštátnej konferencie s medzinárodnou účasťou konanej dňa 15. decembra 2008. Bratislava: BVŠP, 2008, s. 23.

NOVAK, M. – GRIER, J. – GONZALEZ, D.: New approaches to digital evidence acquisition and analysi, [online]. 2018. URL: https://nij.ojp.gov/topics/articles/new-approaches-digital-evidence-acquisition-and-analysis.

European Commission – Fact Sheet. Frequently Asked Questions: New EU rules to obtain electronic evidence, Brussels. [online]. 2018 URL: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/el/MEMO_18_334.

FUNTA, R.: Mobilné aplikácie ako dôkaz v trestnom konaní?, 2021. URL: https://www.judikaty.info/cz/document/article/4982/.

BIROŠ, M.: Zabezpečovanie dôkazov zo sociálnych sietí v oblasti nenávistných prejavov, [online]. 2024. URL: https://unibook.upjs.sk/sk/pravnicka-fakulta/1233-kosicke-dni-trestneho-prava-2024.html.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-07-12

Номер

Розділ

Розділ 9. Кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза; оперативно-розшукова діяльність