Акт про Штучний Інтелект (Artifical Inteligence Act, AI Act) як основа правового регулювання штучного інтелекту в ЄС: огляд основних положень

Автор(и)

  • І. І. Забокрицький доктор юридичних наук, доцент, доцент кафедри теорії права та конституціоналізму Інституту права, психології та інноваційної освіти НУ «Львівська політехніка», Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.03.3.44

Ключові слова:

Акт про штучний інтелект, AI Act, ЄС, правове регулювання штучного інтелекту

Анотація

В даній статті здійснено огляд основних положень Акту про штучний інтелект (Artificial Intelligence Act або AI Act) який набув чинності як Регламент ЄС в 2014 році. Вказано, що одна з головних світових тенденцій останніх років – це активний розвиток штучного інтелекту, його застосування та стверджується, що оскільки AI Act є одним із перших в світі правових актів, який покликаний регулювати штучний інтелект, а також враховуючи курс України на євроінтеграцію, важливо дослідити основні питання, які врегульовуються в AI Act, оскільки його положення також можуть лягти в основу українського законодавства, предметом регулювання якого буде штучний інтелект. Зроблено висновок, що поділ на види ризику, який лежить в основі діяльності тої чи іншої системи штучного інтелекту та є базовим для AI Act є надзвичайно вдалим підходом, який розділяє рівні регулювання в залежності від того, який саме ризик лежить в основі системи штучного інтелекту. Зроблено короткий огляд основних положень та перелічено суб’єктів, до яких застосовується AI Act. Зроблено висновок, що коло суб’єктів визначено надзвичайно широко. Мета такого широкого визначення є зрозумілою – широкий перелік суб’єктів необхідний для запобігання ухиленню від регулювання будь-якими способами, в першу чергу непрямими. Сам факт використання систем штучного інтелекту в ЄС, навіть якщо розробники, постачальники таких систем розміщені поза межами Європейського Союзу, вже є достатнім щоб такі суб’єкти підпадали під регулювання. Це саме стосується суб’єктів, які знаходяться в ЄС, а також будь-яких імпортерів, дистриб’юторів, представників.

Зроблено висновок, що окремі практики застосування штучного інтелекту є забороненими, хоча для певних із них, такі як використання систем дистанційної біометричної ідентифікації в режимі реального часу у загальнодоступних місцях для цілей правоохоронної діяльності, передбачено виключення, які базуються на принципі пропорційності та за умови наявності легітимної мети використання штучного інтелекту в такому випадку. Це дозволяє гнучко підходити до правового регулювання штучного інтелекту – запобігати ризикам, разом з тим не обмежуючи ті випадки, коли використання таких систем є доцільним та корисним для суспільства.

Посилання

ChatGPT URL: https://chatgpt.com.

How Many Users on ChatGPT? URL: https://seo.ai/blog/how-many-users-does-chatgpt-have.

Regulation (EU) 2024/1689 of the European Parliament and of the Council of 13 June 2024 laying down harmonised rules on artificial intelligence and amending Regulations (EC) No 300/2008, (EU) No 167/2013, (EU) No 168/2013, (EU) 2018/858, (EU) 2018/1139 and (EU) 2019/2144 and Directives 2014/90/EU, (EU) 2016/797 and (EU) 2020/1828 (Artificial Intelligence Act) (Text with EEA relevance). URL: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX:32024R1689.

AI Act enters into force. Directorate-General for Communication. URL: https://commission.europa.eu/news/ai-act-enters-force-2024-08-01_en.

High-level summary of the AI Act. URL: https://artificialintelligenceact.eu/high-level-summary.

Nolte, H., Rateike, M., & Finck, M. (2025). Robustness and Cybersecurity in the EU Artificia l Intelligence Act. arXiv. URL: https://arxiv.org/abs/2502.16184:contentReference[oaicite:2] {index=2}.

Araszkiewicz, M., Nalepa, G.J., & Pałosz, R. (2024). The Artificial Intelligence Act: Taking normative imbalances seriously. Internet Policy Review, 13(4). URL: https://policyreview.info/articles/news/artificial-intelligence-act-taking-normative-imbalances-seriously/1817:contentReference[oaicite:2]{index=2}.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-07-12

Номер

Розділ

Розділ 11. Міжнародне право