Гарантії виконання норм міжнародного гуманітарного права та санкції, якими воно забезпечується
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.03.3.61Ключові слова:
міжнародне гуманітарне право, Женевські конвенції, воєнні злочини, державна відповідальність, санкції, збройний конфлікт, МКЧХ, притягнення до відповідальностіАнотація
Статтю присвячено всебічному аналізу гарантій дотримання норм міжнародного гуманітарного права (МГП) та механізмів їх забезпечення в умовах сучасних збройних конфліктів. Особливу увагу зосереджено на стані дотримання положень МГП у контексті збройної агресії російської федерації проти України. Автори систематизують ключові гарантії реалізації норм МГП, зокрема: систему держав-покровительок, діяльність Міжнародного Комітету Червоного Хреста (МКЧХ), позитивні зобов’язання сторін щодо виконання Конвенцій, механізми колективної та індивідуальної відповідальності, а також інструменти міжнародного кримінального переслідування.
Досліджено роль зовнішнього контролю та впливу міжнародних інституцій – таких як МКЧХ, держави-покровительки, спеціалізовані гуманітарні організації – а також значення громадської думки та засобів масової інформації у забезпеченні дотримання гуманітарних стандартів. Наголошено на обмеженій ефективності чинних міжнародно-правових санкційних механізмів через відсутність дієвих інструментів примусу та залежність від політичної волі держав.
Окрема увага приділяється репресаліям як суперечливому засобу правозастосування, а також проблемі безкарності за порушення норм МГП. Обґрунтовано потребу реформування підходів до забезпечення дотримання МГП шляхом поєднання зовнішнього контролю з внутрішніми національними механізмами, посилення законодавчого регулювання, розвитку системної правової освіти військовослужбовців і посадових осіб, а також активного залучення міжнародних судових інституцій. У дослідженні також наголошено на необхідності формування сталої та ефективної міжнародної практики реагування на грубі порушення міжнародного гуманітарного права, яка має ґрунтуватися на принципах універсальності, правової визначеності, прозорості та рівності перед міжнародним правом. Акцентовано на доцільності розроблення системних підходів до забезпечення відповідальності суб’єктів міжнародного права, які допускають порушення гуманітарних норм. Сформульовані в статті рекомендації мають практичну цінність для удосконалення національних політик у сфері забезпечення прав людини в умовах збройних конфліктів, а також спрямовані на посилення ролі України як активного суб’єкта міжнародного гуманітарного співтовариства.
Посилання
Женевська Конвенція про покращення долі поранених і хворих в діючих арміях. Женева, 12 серпня 1949 р. Перша Женевська Конвенція (1949). URL꞉ zakon.rada.gov.ua/go/995_151.
Женевська Конвенція про покращення долі поранених, хворих та осіб, що постраждали внаслідок кораблетрощі, зі складу збройних сил на морі. Женева, 12 серпня 1949 р. Друга Женевська Конвенція (1949). URL꞉ zakon.rada.gov.ua/go/995_152.
Женевська Конвенція про поводження з військовополоненими. Женева, 12 серпня 1949 р. Третя Женевська Конвенція (1949). URL꞉ zakon.rada.gov.ua/go/995_153.
Женевська Конвенція про захист цивільного населення під час війни. Женева, 12 серпня 1949 р. Четверта Женевська Конвенція (1949). URL꞉ https://www.icrc.org/rus/resources/documents/misc/geneva-convention-4.htm.
Гаазька конвенція про закони і звичаї суходільної війни від 18 жовтня 1907 року URL꞉ https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_765#Text.
Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту 1954 року URL꞉ https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_157#Text.
Резолюції Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй 25 сесія (1970 рік) URL꞉ https://www.un.org/ru/ga/25/docs/25res.shtml.
Мінгазутдінов І.О. Сан-Франциський мирний договір 1951 / Українська дипломатична енциклопедія: У 2-х т./ Редкол.: Л.В. Губерський (голова) та ін. К.: Знання України, 2004. Т. 2 812 с. ISBN 966-316-045-4.
Гачкевич Андрій. Громадянська війна в Нікарагуа (1981–1988) крізь призму концепції гібридної війни. Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні. 2018. № 2(4). С. 90–99.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 О. А. Сокиринська, І. В. Малишко

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.