Законодавче забезпечення надання Чехією допомоги Україні в період російсько-української війни: особливості, напрями, форми та рівні

Автор(и)

  • В. В. Туряниця кандидатка юридичних наук, доцентка, доцентка кафедри теорії та історії держави і права юридичного факультету ДВНЗ «Ужгородський національний університет», Україна https://orcid.org/0009-0000-9791-3428
  • І. І. Шанта студент юридичного факультету ДВНЗ «Ужгородський національний університет», Україна https://orcid.org/0009-0002-1575-5951

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.03.3.67

Ключові слова:

Чехія, Україна, агресія, російсько-українська війна, анексія, суверенітет, права і свободи, національне та міжнародне право, напрями, рівні, форми допомоги, спільна перемога

Анотація

Автори дослідження розкривають тему на великій базі фактичного матеріалу. Вони ретельно здійснили його аналіз, зробили переконливі висновки, підкріплені фактами щодо дій влади, опозиційних до неї партій. Дослідники чітко виокремили напрями, форми, рівні реалізації допомоги Україні Чеською Республікою відповідно до верховенства права – міжнародного та національного. Вони акцентують увагу і на діях опозиційних партій, що прагнуть на розпочатій імперією Російської Федерації війни проти України задовільнити власні амбіції, нехтуючи міжнародним гуманітарним правом. Їхні дії мають ознаки посттоталітаризму, посткомуністичної травми, прихильності до групи зла на планеті, котру формують тоталітарні держави.

Президент, парламент і уряд Чехії відстоюють принципи демократії і верховенства права, непорушність у ХХІ столітті визнаних кордонів. Вони проти анексій, збройного вторгнення на території суверенних держав. Уся їхня цілеспрямована робота підпорядкована миру у світі, міждержавному співробітництву, спільній перемозі демократії над тоталітаризмом і проявами неофашизму, подальшому розвитку людської цивілізації на шляху до спільної перемоги, демократії, верховенства права над злом і мракобіссям диктатури.

Цього неможна сказати про депутатів опозиційних партій та їхні дії в національному та європейському парламентах. Їхня позиція щодо задоволення запитів агресора є в край небезпечною. Нинішні умови нагадують атмосферу напередодні Другої світової війни.

Комплексний аналіз теми охоплює хронологічні рамки з лютого 2022 по перші місяці 2025 років, практично період трьохрічної війни. В основу лягли національне та міжнародне право, матеріали поточних архівів уряду, галузевих міністерств та громадських організацій.

Застосований дослідниками аналітико-синтетичний метод дав можливість зробити переконливі та обґрунтовані висновки, виокремити дії різних гілок влади, регіонів, опозиції та закцентувати увагу на антигуманній позиції деяких партій та їх членів.

На основі аналізу процесів допомоги Чехії Україні та її громадянам, напруженості між коаліцією та опозицією та окремими депутатами, що виникла, автори роблять паралелі із ситуаціями, що були наявні в кінці Першої Чехословацької Республіки.

Посилання

Угода про співробітництво у сфері безпеки та довгострокову підтримку між Україною та Чеською Республікою 18 липня 2024 р. https://www.president.gov.ua/news/ugoda-pro-spivrobitnictvo-u-sferi-bezpeki-ta-dovgostrokovu-p-92237.

Статут Організації Об’єднаних Націй від 26 червня 1945 р. URL: http://unic.un.org/aroundworld/unics/common/documents/publications/uncharter/UN%20Charter_Ukrainian.pdf.

Zákon «Lex Ukrajina». Sbirka zákonú ČR, Nº66/2022.

Туряниця В.В. Освіта українців-біженців у Європейському часопросторі в період російсько-української війни (на прикладі Чеської Республіки) Право – дієвий засіб перемоги України у війні з рф: аналітика, оцінки, прогнози. Міжнародна колективна монографія за заг. ред. Бисаги Ю.М., Бєлова Д.М., Берч В.В., Дешко Л.М., Заборовського В.В. та Продан В.І. Ужгород: Видавничий дім «РІК-У», 2023. С.196-2114.

Постанова Сенату Парламенту Чеської Республіки від 11.05.2022 року. URL: https://zakordonniukrainci.mfa.gov.ua/storage/app/sites/czech-republic-11052022-ukr.pdf.

Меморандум про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 5 грудня 1994року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/998_158#Text.

Нові дані про чеську військову допомогу Україні: вже на 7,3 мільярда крон // Radio Prague International, 13.12.2024.

Чеський експорт пива до Росії зріс на 27% // Radio Prague Newsletter, 07.01.2025.

У Празі відбулося засідання Українсько-чеської комісії з питань економічного співробітництва URL: https://mon.gov.ua/news/u-prazi-vidbulosia-zasidannia-ukrainsko-cheskoi-komisii-z-pytan-ekonomichnoho-spivrobitnytstva.

Волошин А. Твори. Ужгород, Гражда, 1995. С.94-95.

Поточні архіви Міністерства внутрішніх справ, Міністерства праці і соціальних справ, Міністерства освіти, молоді та фізичного виховання, Міністерства охорони здоровʼя, агентства PAQ Research, Radio Prague International, Radio Prague Newsletter та ін.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-07-12

Номер

Розділ

Розділ 13. Актуальні питання сучасної правової науки