Сучасний погляд на механізм нормативно-правового регулювання суспільних відносин в агропромисловому комплексі України
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.03.3.73Ключові слова:
агропромисловий комплекс, механізм, нормативно-правове регулювання, суб’єкти владних повноважень, інструменти правового впливуАнотація
Стаття присвячена дослідженню механізму нормативно-правового регулювання суспільних відносин в агропромисловому комплексі України на сучасному етапі. Визначення поняття «механізм нормативно-правового регулювання агропромисловим комплексом» доцільно сформувати на основі поєднання: 1) усталеного тлумачення «механізму нормативно-правового регулювання» (через використання співвідношення між поняттями ширшого та вужчого порядку); 2) врахування специфіки агропромислового комплексу. Зазначено, що: а) механізм нормативно-правового регулювання має загальнообов’язкову силу та відповідне забезпечення; б) він втілюється в правову дійсність через використання конкретних засобів та інструментів; в) конкретні суб’єкти, що наділені владними повноваженнями, виробляють норми, які стають частиною механізму нормативно-правового регулювання. При цьому, до механізму нормативно-правового регулювання певних суспільних відносин можуть бути включені норми різної галузевої приналежності та різної юридичної сили.
Виокремлено специфічні властивості сфери суспільних відносин в агропромисловому комплексі на сучасному етапі, які впливають на механізм нормативно-правового регулювання, а саме: а) правові норми, що є частиною механізму нормативно-правового регулювання агропромислового комплексу регулюють суспільні відносини в сфері сільськогосподарського виробництва, харчової та переробної промисловості, проведення робіт з вирощування, збирання, зберігання та переробки сільськогосподарської продукції, а також забезпечення продовольчої безпеки; б) суб’єктами, що застосовують відповідні норми права є суб’єкти, які наділені повноваженнями щодо впорядкування агропромислового комплексу або ті суб’єкти, які безпосередньо є учасниками суспільних відносин агропромислового комплексу; в) до заходів, що є результатом застосування норм права для впорядкування суспільних відносин в агропромисловому комплексі, віднесено ті, що передбачені на нормативному рівні стратегічного рівня, типу, стратегії та концепції розвитку агропромислового комплексу.
Посилання
Mekh Yuliia, Georgiievskyi Iurii, Ignatchenko Iryna, Maslova Iana, Kostenko Inesa. Public-Private Partnership in the Security Sector: Updating in the Conditions of Counteracting the COVID-19 and Armed Aggression in Eastern Ukraine. Revista De La Universidad Del Zulia. 2022. Volume: 13. Issue: 37. P. 347–361.
Стукаленко О.В. Нотатки до розуміння категорії «механізм правового регулювання». Правова держава. 2017. № 26. С. 20–25.
Кельман М.С., Мурашин О.Г. Загальна теорія держави і права : підручник. Київ: Кондор, 2008. 477 с.
Андреєв А. Механізм правового регулювання суспільних відносин: окремі аспекти щодо визначення поняття та особливостей. Підприємництво, господарство і право. 2019. № 6. С. 125–128.
Білоус-Осінь Т.І. Механізм адміністративно-правового регулювання сфери наукової діяльності. Держава та регіони. Серія «Право». 2024. № 3. C. 85–89.
Стратегія розвитку сільського господарства та сільських територій в Україні на період до 2030 року: Розпорядження Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 р. № 1163-р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1163-2024-%D1%80#Text.
Про схвалення Стратегії розвитку експорту продукції сільського господарства, харчової та переробної промисловості України на період до 2026 року: Розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.07.2019 р. № 588-р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/588-2019-%D1%80#Text.
Шестопалова Л.М. Теорія держави і права: навч. посібник.. К.: Прецедент, 2006. 197 с.
Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони: Міжнародний документ від 27.06.2014 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/984_011#Text.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 П. О. Шорський

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.