Концепція проекту нормативно-правового акту як правотворчий феномен
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.02.13Ключові слова:
концепція, нормативно-правовий акт, правотворчість, правотворчий акт, правове регулюванняАнотація
В статті автором акцентовано увагу на актуальності понятійно-категоріального аналізу будь-яких явищ і процесів правової дійсності, особливо феномену концепції, що є сьогодні основою вдосконалення функціонування юриспруденції. Відзначено, що у зв'язку з постійними змінами у соціально-економічній ситуації, технологічному прогресі, а також зовнішньополітичних факторах, важливо адаптувати законодавство до нових реалій. Розуміння та вивчення різних концепцій розвитку законодавства, а також їхнього впливу на правову практику, дозволяє ефективно аналізувати та вдосконалювати правову систему країни. Такий підхід допомагає забезпечити правову стабільність, захист прав громадян та підвищення довіри до правової системи загалом.
Обґрунтовано, що в пізнавальному плані важливо провести аналіз досліджуваного феномену концепції крізь призму його понятійно-категоріального виміру, що дозволить узагальнити його властивості та удосконалити визначення. Вказаний вектор наукового пізнання дозволить перш за все посилити методологічну основу подальшого дослідження концепцій як правотвор- чого феномену, визначити чіткі межі предмету наукового пізнання, встановити пізнавальні закономірності концепцій, вклавши їх в основу відповідного уніфікованого їх доктринального розуміння.
У змісті роботи проведено аналіз концепції як особливого правотворчого феномену, визначено доктринальні підходи до його розуміння, уточнено ознаки концепції проєкту нормативно-правового акту та удосконалено визначення концепції як складової понятійно-категоріального апарату юридичної науки.
Зроблено висновок про те, що у процесі підготовки проєкту цілісного нормативно-правового акту не обійтись без попередньої підготовки його концепції. До того ж концепцію написання нормативно-правового акту можна виносити на обговорення. Таким чином доведено, що підготовка та прийняття концепції нормативно-правового акта є важливим етапом і складовою нормопроектного процесу, адже розроблення правильної концепції дозволяє надалі більш чітко сформулювати положення самого тексту нормативного акту.
Посилання
Енциклопедія сучасної України: том 14. URL: https://esu.com.ua/article-3256.
Концепція перебудови системи державних субсидій, що надаються галузям національної економіки, затверджена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31 березня 2003 р. № 182-р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/182-2003-%D1%80#Text.
Концепція Державної цільової програми впровадження на залізницях швидкісного руху пасажирських поїздів на 2005-2015 роки, схвалену розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31 грудня 2004 р. № 979-р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/979-2004-%D1%80#Text.
Концепція гуманітарного і соціального розвитку у Збройних Силах України, схвалену Указом Президента України від 12 січня 2004 року № 28/2004. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/28/2004#Text.
Концепція технічного захисту інформації в Україні, схвалена постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 1997 р. № 1126. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1126-97-%D0%BF#Text.
Закон України «Про правотворчу діяльність» № 3354-IX від 24.08.2023. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3354-20#n269.
Шамсутдінов О., Стрипко М. Концепція проекту нормативно-правового акта: поняття та сутність. Вісник Академії правових наук України. 2007. № 1(48). С. 55-58.
Онищук І.І. Моніторингова експертиза концепцій нормативно-правових актів. Наукові записки Інституту законодавства Верховної Ради України. 2014. № 6. С. 5-10.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 А.Р. Сачко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.