Біла книга зі штучного інтелекту як джерело формування законодавства Європейського Союзу у сфері штучного інтелекту
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.02.39Ключові слова:
штучний інтелект, впровадження штучного інтелекту, правове регулювання штучного інтелекту, Біла книга, Європейська стратегія щодо данихАнотація
У статті здійснюється аналіз положень Білої книги зі штучного інтелекту як джерела формування законодавства Європейського Союзу у сфері штучного інтелекту.
Зазначено, що дослідження правового регулювання штучного інтелекту в Європейському Союзі буде сприяти формуванню вітчизняної джерельної бази у сфері застосування штучного інтелекту.
Проаналізовано, що у наукових колах положення Білої Книги зі штучного інтелекту висвітлюються вітчизняними вченими фрагментарно, що утруднює комплексне сприйняття змісту і значення Білої Книги в цілому.
У статті зазначено, що законодавство України потребує вдосконалення, що полягає у дотриманні європейських стандартів у сфері штучного інтелекту. Встановлено, що на законодавчому рівні доцільно закріпити положення щодо застосування штучного інтелекту.
У статті досліджуються положення Європейської стратегії щодо даних, що визнає штучний інтелект, як важливу складову економіки даних. Досліджено, що положення Європейської Стратегії щодо даних, передбачає поєднання технологій, промисловості, цифрової інфраструктури та нормативно-правової бази. Зазначено, що положення Стратегії щодо штучного інтелекту отримали подальший розвиток в Білій Книзі.
У статті зазначено поняття штучного інтелекту відповідно до положень Білої Книги.
Зазначено, що Положення Білої Книги спрямовані на забезпечення консультування зацікавлених сторін, збору відгуків, як основи майбутніх процесів прийняття рішень.
Доведено, що Білу Книгу можна вважати політичним документом, що містить цілі та можливі дії Європейської комісії щодо врегулювання штучного інтелекту та містить перелік політичних пропозицій, намірів та рекомендацій.
Зазначено, що Біла Книга є рамковою основою для майбутніх законодавчих пропозицій з формування нормативно-правової бази, пов'язаної з штучним інтелектом в Європейському Союзі.
У статті визначена структура основних положень Білої Книги та встановлені основоположні принципи, що визначають розробку та впровадження штучного інтелекту.
Акцентується увага на розділі 5 Білої Книги, який присвячений "Екосистемі довіри: нормативної базі для штучного інтелекту”, що присвячений ключовим елементам нормативно-правової бази для штучного інтелекту в Європі.
Посилання
Tolan S., Miron M., Gomez E. and Castillo C. «Why Machine Learning May Lead to Unfairness: Evidence from Risk Assessment for Juvenile Justice in Catalonia», Best Paper Award, International Conference on AI and Law, 2019.
White Paper on Artificial Intelligence: A European approach to excellence and trust. European Commision. Brussels, 19.2.2020. COM(2020) 65 final. URL: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:52020DC0065.
Шишка Н.В. Штучний інтелект в українському правосудді: правові передумови запровадження. Юридичний науковий електронний журнал. 2021. № 3. С. 143–145.
Цьомра В., Корильчук С., Оленюк Д. Розвиток штучного інтелекту в сучасній юриспруденції. Наукові записки Львівського університету бізнесу та права. Серія економічна. Серія юридична. 2023. Випуск 38. C. 103–106.
Пилипчук В., Баранов О., Гиляка О. Проблеми правового регулювання у сфері штучного інтелекту в контексті розвитку законодавства Європейського Союзу. Вісник Національної Академії Правових Наук України. Том 29. № 2, 2022. С. 35–61.
A European strategy for data. European Commision. Brussels, 19.2.2020. COM(2020) 66 final. URL: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX%3A52020DC0066.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 В.В. Мачуський, І.Б. Мачуська, В.М. Тітова, О.С. Тітова, В.В. Мачуський
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.