Поняття, правові особливості та значення договору енергопостачання
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.02.46Ключові слова:
договір енергопостачання, енергетичні ресурси, істотні умови договору, укладання договору електропостачання, постачання електричної енергіїАнотація
У статті проаналізовано поняття договору енергопостачання, його істотні ознаки та важливість його укладання для України в умовах війни. З початком використання електроенергії у XIX столітті постачання енергії було часто організоване через укладання угод між виробниками та споживачами, які встановлювали умови постачання. У XX столітті у багатьох країнах були створені універсальні системи постачання енергії, де договори енергопостачання стали стандартними та регульованими державою. У зв'язку з розвитком технологій та зростанням конкуренції, умови договорів стали більш різноманітними, включаючи фіксовані та змінні ціни, умови доставки та оплати.
З підвищенням уваги до проблем зміни клімату, у договорах енергопостачання з'явилися умови, спрямовані на стимулювання використання відновлювальних джерел енергії. Саме тому автором здійснено аналіз чинного законодавства, що регулює питання укладання даних договорів та систему їх дійсності. Зроблено висновок про важливість та необхідність якісного та своєчасного енергопостачання для українського народу. Звернено увагу на необхідність створення механізмів запасного енергозабезпечення в разі крайньої необхідності, розрахунків за електроенергію в умовах обмеженого доступу до енергетичних ресурсів, а також додаткові заходи щодо безпеки для забезпечення неперервного функціонування електромережі та електростанцій у разі воєнних загроз. Дійшли до висновку, що у контексті України, яка має складну енергетичну систему та залежність від імпорту енергоресурсів, договори енергопостачання відіграють важливу роль у забезпеченні стабільності та розвитку енергетичного сектору країни. Аналіз договору енергопостачання свідчить про постійні зміни у взаємодії між постачальниками та споживачами енергії, відображаючи зміни у технологіях, економіці та енергетичних політиках.
Посилання
Цивільний кодекс України: Закон України від 16.01.2003 № 435-IV. Відомості Верховної Ради України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/.
Про енергетичну ефективність: Закон України від 21.10.2021 № 1818-IX. Відомості Верховної Ради України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1818-20%23Text.
Про ринок електричної енергії: Закон України від 13.04.2017 № 2019¬VIII. Відомості Верховної Ради України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2019-19#Text
Правове регулювання договірних відносин: навчальний посібник / Г.М. Гаряєва, О.В. Гаєвая, О.В. Кузьменко, І.В. Лисен¬ко, Л.В. Перевалова. Харків: ФОП Панов А.М., 2021. 404 с.
Криворучко В.О., Огороднійчук І.А. Зміст договору енергопостачання. Право і суспільство. 2020. № 2. C. 182-188.
Наумова Л. Договір купівлі-продажу: найбільш типові помилки. Цивільне право. 2019. № 2. С. 126-148.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Т. Гнатюк
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.