Гарантії реалізації права на охорону здоров’я та медичну допомогу
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.04.10Ключові слова:
права людини, право людини на охорону здоров’я, право на медичну допомогу, правове регулювання, конституція, реалізація, гарантії, загальні гарантії, юридичні (спеціальні) гарантіїАнотація
Зазначається, в умовах стрімкого розвитку суспільства, науково-технічного прогресу та виникнення нових захворювань, питання реалізації права на охорону здоров’я набуває особливої значущості. Зростання населення планети, посилення техногенного навантаження на довкілля,погіршення екологічної ситуації та збройні конфлікти суттєво впливають на здійснення цього права. Відсутність мінімального рівня здоров’яунеможливлює повноцінну участь людини у державному та суспільному житті, обмежує реалізацію її прав, що, в свою чергу, загрожує економічному розвитку, стабільності та безпеці суспільства.
Отже, цій науковій статті визначено зміст та види гарантій реалізації права осіб на охорону здоров'я та медичну допомогу. Суб’єктом застосування гарантій виступає держава в особі уповноважених компетентних органів, які діють з метою сприяння реалізації зазначеного права та його захисту.
Проаналізовано різні підходи науковців до визначення поняття «гарантії» та їх класифікації.
Основна роль в системі гарантій реалізації права людини на охорону здоров'я та медичну допомогу належить саме юридичним гарантіям, які закріплені у праві і забезпечують реалізацію його норм. Юридичні гарантії включають усі правові засоби, за допомогою яких відбувається реалізація та охорона прав і свобод людини та громадянина, оскільки вони передбачають юридичну відповідальність для уповноважених суб’єктів за невиконання чи порушення прав та законних інтересів громадян, а також сприяють підвищенню гарантій реалізації прав.
Запропоновано гарантії реалізації права на охорону здоров'я та медичну допомогу розглядати в якості системи, яка складається з двох груп - загальних та юридичних (спеціальних) гарантій, які в свою чергу містять певну сукупність елементів.
Група загальних гарантій налічує політичні, економічні, соціальні, культурні та інформаційні гарантії; юридичні (спеціальні) гарантії включають нормативні, інституціональні (організаційні) та міжнародно-правові гарантії.
Автором запропоновано авторське визначення поняття та змісту відповідних складових як загальних гарантій, так юридичних (спеціальних) гарантій.
Автором актуалізується питання ширшого використання стимулюючих конституційних гарантій права людини на охорону здоров’я осіб та медичну допомогу.
Посилання
Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / Уклад. і голов. ред. В.Т. Бусел. К; Ірпінь: ВТФ «Перун», 2005, 1728 с.; с. 55. Івченко А.О. Тлумачний словник української мови, Х.: «Фоліо», 2002 р. 543 с.; с. 161. Енциклопедичний словник з державного управління / уклад.: Ю.П. Сурмін, В.Д. Бакуменко, А.М. Михненко та ін.; за ред. Ю.В. Ковбасюка, В.П. Трощинського, Ю.П. Сурміна. К.: НАДУ, 2010. 820 с. С. 117. Словник іншомовних слів / Уклад.: С.М. Морозов, Л.М. Шкарапута. К.: Наук. думка, 2000. 680 с.; с. 121. Бибик С.П., Сюта Г.М. Словник іншомовних слів: тлумачення, словотворення та слововживання / За ред. С.Я. Єрмоленко. Харків «Фоліо», 2006. 623 с.
Юридична енциклопедія: В 6 т. / Редкол.: Ю.С. Шемшученко (відп. ред.) та ін. К.: «Укр. енцикл.», 1998. Т. 1: А-Г. 672 с.
Добріогло О.В. Поняття і сутність трудових гарантій прав працівників Юридичний науковий електронний журнал № 2. 2020. С. 170-172.
Скакун. О.Ф. Теория государства и права. X: Консум; Ун-т внутр. дел, 2000. 704 с.
Теорія держави і права. Академічний курс: Підручник / За ред. О.В. Зайчука, Н.М. Оніщенко. К.: Юрінком Інтер, 2006. 688 с. URL: http://www.ebk.net.ua/Book/law/zaychuk_tdp/part2/409.htm.
Магновський І.Й. Гарантії прав і свобод людини та громадянина в праві України (теоретико-правовий аспект): дис. ... кандидата юрид. наук: 12.00.01. К., 2003. 221 с.
Теорія держави і права: Навч. посіб. / Олійник А.Ю., Гусарєв С.Д., Слюсарен- ко О.Л. К.: Юрінком Інтер, 2001. 76 с.; с. 128 Погребной И.М., Шульга А.М. Теория права: Учебное пособие. Харьков: Ун-т внутр. дел, 1998. 148 с.
Погорілко В.Ф., Федоренко В.Л. Конституційне право України: Підручник. К.: Правова єдність, 2010. 432 с. URL: http://pidruchniki.ws/10560412/pravo/garantiyi_prav_svobod_lyudini_gromadyani na_ukrayini.
Сиренко В.Ф. Реальность прав советских граждан. К.: Наукова думка, 1983. 139 с.
Фріцький О.Ф. Конституційне право України. Підручник. О.Ф. Фріцький. К.: Юрінком Інтер. 2003. 536 с.
Конституційне (державне) право зарубіжних країн: Навч. посіб. / В.М. Бесчастний, О.В. Філонов, В.М. Субботін, С.М. Пашков; За ред. В.М. Бесчастного. К.: Знання, 2007. 467 с. URL: http://pidruchniki.ws/10810806/pravo/garantiyi_zdiysnennya_prav_svobod_gromadyan_rolombudsmaniv_zahisti_prav_lyudini/
Биков О. Внутрішньодержавні нормативно-правові гарантії забезпечення прав та свобод національних меншин в Україні. Право України. 2000. № 8. С. 51-55.
Громовчук М.В., Бєлов Д.М. Гуманізм як філософсько-правова категорія в умовах формування нової парадигми в праві. Аналітично-порівняльне право. № 3/2022. С. 301-310.
Бєлов Д.М., Бєлова М.В. Система захисту прав і свобод людини і громадянина: доктринальні та нормативні основи. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія «Право». 2022. Вип. 74. С. 85-90
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 З.О. Мургустова
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.