Правовий статус дитини, яка постраждала від війни
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.04.11Ключові слова:
діти, правовий статус дитини, воєнний стан, міжнародне гуманітарне право, захист прав дитини, фізичне насильство, психологічне насильство, збройний конфліктАнотація
У статті акцентовано, що захист прав та інтересів дітей є найважливішим завданням будь-якої демократичної держави. Проаналізовано систему стандартів, що утворюють нормативно-правову базу із захисту прав дітей в умовахвоєнного стану. Міжнародне право у сфері дотримання прав людини та міжнародне гуманітарне право регулюють права дітей та їхній захист, а також відповідні зобов’язання держав і недержавних інституцій у цій сфері. Загальновизнаниймеханізм захисту прав дітей залишається майже незмінним, але в умовах воєнного стану виникають нові обставини, за яких права дітей можуть бути порушені, особливо це стосується права на захист від насильства та жорстокого поводження. Основними порушеннями прав дітей є: вербування дітей, використання забороненої зброї для ведення війни, перешкоджання у наданні гуманітарної допомоги, позбавлення громадянства, незаконна депортація дітей, вбивства та каліцтва, пошкодження закладів охорони здоров’я, навчальних закладів, що призводить до неможливості реалізації прав останніх. У статті характеризуються особливості правового регулювання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів. Законодавство України не містить єдиного підходу щодо захисту дітей під час порушення окремих видів прав і свобод. Крім того, частина наявних гарантій не мають практичного застосування через відсутність механізму їх реалізації або невідповідність реаліям сьогодення.Міжнародна спільнота разом з Україною впровадили механізм захисту та відновлення прав українських дітей, тому порушені права дітей під час повномасштабного вторгнення мають бути захищені та відновлені за допомогою як національних, так і міжнародних інституцій. Важливу роль в цьому контексті має створена в Україні платформа «Діти війни». Це єдина державна платформа, на якій зібрана інформація про дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій.
Посилання
Children affected by armed conflict and violence (15 July 2022). URL: https://www.ohchr.org/en/speeches/2022/07/children-affected-armed-conflict-and-violence.
Які соціальні та медичні гарантії мають діти, що постраждали внаслідок воєнних дій? URL: https://r2p.org.ua/page/yaki-soczialni-ta-medychni-garantiyi-mayut-dity-shho-postrazhdaly-vnaslidok-voyennyh-dij/
Лубінець Д. Порушення прав українських дітей на тимчасово окупованих територіях України та у Росії: депортація, мілітаризація, індоктринація. Спеціальна доповідь «Нерозквітлі». URL: https://ombudsman.gov.ua/childrenofwar-2023/vstup.
Лубінець Д. Грубі порушення прав людини внаслідок збройної агресії проти України: загальний огляд. Спеціальна доповідь «Нерозквітлі». URL: https://ombudsman.gov.ua/childrenofwar-2023/hrubi-porushennia-prav-dytyny-vnaslidok-zbroinoi-ahresii-proty-ukrainy-zahalnyi-ohliad.
Римський статут Міжнародного кримінального суду. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_588#Text.
Конвенція ООН про права дитини. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_021#Text.
Конституція України, прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 р. Відомості Верховної Ради України.URL: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/254k/96-ep.
Про охорону дитинства: Закон України від 14.07.2023 р. № 3265-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/go/2402-14.
Про освіту: Закон України від 04.06.2024 р. № 3760-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/go/1060-12.
Збірка матеріалів щодо захисту прав дітей.URL: https://uied.org.ua/wp-content/uploads/2022/08/zbirka-materialiv-shhodo-zahystu-prav-ditej.pdf.
Саммон Е., Бороздіна К. Методичні рекомендації щодо проведення моніторингу дотримання права дітей на захист від насильства та жорстокого поводження в умовах воєнного стану. Рада Європи.Київ, 2023. URL: https://rm.coe.int/methodological-recommendations-on-monitoring-b5-final-2764-1709-0824-6/1680ac5cb5.
Методичні рекомендації щодо проведення моніторингу додержання прав дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. URL: https://ombudsman.gov.ua/storage/app/media/prava-dytyny-so-postrazhdala-vid-voyen.pdf.
Про соціальний захист дітей війни: Закон України від 19.12.2017 р. № 2249-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/go/2195-15.
Про затвердження Порядку надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів: Постанова Кабінету Міністрів України від 05.04.2017 р. № 268. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/268-2017-%D0%BF#Text.
Порядок надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. URL: https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/%D0%9F%D0% BE%D1%80%
Офіційний портал пошуку дітей «Діти війни».URL: https://childrenofwar.gov.ua/about-us/.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Л.Р. Наливайко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.