Утримання подружжя в контексті конституційного права на достатній рівень життя в Україні
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.04.25Ключові слова:
утримання подружжя, аліменти, аліментний договір подружжя, право на достатній життєвий рівень, договірне сімейне право, розмір аліментів, непрацездатність та нужденність одного із подружжя, умови (підстави) надання утриманняАнотація
У статті розглядаються нові підходи до розуміння поняття про утримання подружжя в контексті конституційного права громадян України на достатній життєвий рівень. Досліджено правову природу та особливості інституту утримання подружжя за законом та договором про надання утримання одного із подружжя.
Значну увагу приділено питанням визначення умов (підстав) для сплати (стягнення) аліментів. Зокрема, така підстава як нужденність у статті тлумачиться виходячи із ч. 4 ст. 75 СК України, а саме: нужденною або такою, що потребує матеріальної допомоги, визнається особа, дохід якої становить менше прожиткового мінімуму. У даному випадку йдеться про встановленняпевної відповідності між нужденністю та розміром прожиткового мінімуму, встановленого законодавством. У зв’язку з цим зроблено висновок, що цей мінімум можна визнати допустимим у випадках лише нормального життєзабезпечення людини, але він не є достатнім у разі, якщо мова йде про непрацездатну особу, зокрема, яка позбавлена можливості працювати.
Обстоюється позиція, що законодавче закріплення та однакове визначення рівня матеріальної забезпеченості усіх без винятку громадян є неможливим. Це пов’язано з тим, що деякі особи, у зв’язку з непрацездатністю, в тому числі тимчасовою, важкою хворобою, вагітністю тощо потребують для свого нормального існування значно більше коштів, ніж інші. А тому, важливим є індивідуальний підхід суду до визначення розміру аліментів в кожному конкретному випадку.
Здійснено історичний аналіз інституту утримання подружжя, з якого слідує, що норма ч. 4 ст. 75 СКУ є історичною даниною радянського сімейного права та потребує корегування в сучасних умовах з огляду на ряд факторів: розширеннямдиспозитивності у сімейному праві; закріпленням провідної ролі договірного сімейно-правового регулювання; визнання на рівні Конституції України права на достатній життєвийрівень; основоположного принципу взаємної моральної і матеріальної підтримки у сім’ї та обов’язку подружжя матеріально підтримувати один одного у шлюбі.
В статті також обгруновано, що на сучасномуетапі розвитку сімейного права України наявні достатні передумови для визнання ч. 4 ст. 75 СК України такою, не відповідає Конституції України.
Посилання
Афанасьєва Л.В. Аліментні правовідносини в Україні: монографія. Луганськ. 2006. 224 с.
Антошкіна В.К. Договірне регулювання відносин подружжя : автореф. дис к.ю. н. 12.00.03. Харків, 2006. 18 с.
Михальнюк О.В. Договір подружжя про надання утримання. Юридична Україна. № 2. 2015. С. 20-23.
Антошкіна В. Договірне регулювання відносин з надання утримання між подружжям (колишнім подружжям). Право України. 2004. № 11. С. 79-82.
Жилінкова І.В. Шлюбний договір. Харків.: “Ксилон”, 2005. 174 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 О.В. Михальнюк
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.