Рекультивація земель у сфері надрокористування в Україні: теоретико-правовий аналіз
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.04.42Ключові слова:
рекультивація земель, правове регулювання рекультивації земель, надрокористування, корисні копалини, гірничодобувна діяльність, рекультивація земель у сфері надрокористування, охорона земель, геологічне вивчення надрАнотація
Стаття присвячена дослідженню проблем інститутурекультивації земель, що зазнали порушення внаслідок видобутку корисних копалин та геологічного вивчення надр.
У статті проаналізовано правове регулюваннярекультивації земель в Україні та рекультивації земель, що зазнали порушення внаслідок видобутку корисних копалин та геологічного вивчення надр, встановлені проблеми та шляхи вдосконалення правового регулювання зазначеногоінституту.
У статті зазначено, що гірничодобувна діяльність значно змінила навколишнє природне середовище, у тому числі і окремі природні регіони України. Встановлено, видобуток корисних копалин та геологічне вивчення надр викликалоістотні зміни геологічного середовища країни. З’ясовано, що одним із головних чинників негативного впливу на довкілля є надзвичайно висока концентрація гірничих підприємств та наслідки видобутку корисних копалин.
У наслідок видобутку корисних копалин стан земель значно погіршується. Одним із необхіднихкроків для поліпшення стану земель є рекультивація земель. Вибір способу та методів рекультивації порушених земель обумовлений видом корисної копалини, способом її видобутку,ґрунтових умов регіону. З’ясовано, що процесирекультивації порушених земель у сфері надрокористування поділяють на: гірничотехнічний та біологічний етапи.
Зазначено, що законодавче визначення рекультивація порушених земель неповною мірою відображає зміст зазначеного інституту та його юридичну природу. У статті надано визначеннярекультивації земель, порушених у наслідок проведення гірничодобувних робіт та геологічного вивчення надр та обґрунтовується доцільность доповнення норм законодавства зазначеним поняттям. У статті запропоновано: доповнити Розділ VI Закону України «Про охорону земель» положенням «охорона земель при проведенні геологічного вивчення надр та гірничодобувнихробіт», ухвалити Закон України «Про рекультивацію земель», одним із розділів якого має стати розділ, присвячений «рекультивації земель при проведенні геологічного вивчення надр та гірничодобувних робіт».
Зроблено висновок, що інститут рекультивації пошкоджених земель має важливе значення для поліпшення стану ґрунтів, як один із важливих засобів охорони земель. Доведено, що рекультивовані території повинні складати оптимально сформовану та екологічно збалансовану ландшафтну ділянку з обов’язковим проведення ландшафтного картування.
Посилання
Ворошилова Н.В. Рекультивація і охорона земель. Практикум : навч. посіб. Херсон : Олді+. 2022. 164 с.
Письменний О.В. Рекультивація земель. URL: https://dspace.mnau.edu.ua/jspui/bitstream/123456789/2099/1/Rekultyyvatsiya_zemel.pdf.
Про Основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2030 року : Закон України. Відомості Верховної Ради України. 2019. № 16, ст. 70.
Аналітичний звіт щодо дослідження процесу декарбонізації у Східній Україні. URL: https://r2p.org.ua/wp-content/uploads/2022/05/analitichnij-zvit-shhodo-doslidzhennya-proczesu-dekarbonizaczi%D1%97-u-shidnij-ukra%D1%97ni-povna-versiya.pdf.
Давидова І.В., Шомко О.М. Перспективи рекреаційної рекультивації земель, по-рушенихвнаслідок видобутку ільменту. Науково-практичний журнал. Екологічні науки. № 1(52), Том 1. С. 114-119.
Іванов Є.А. Проблеми рекультивації і ревіталізації земель, порушених гірничими роботами. Надрокористування в Україні. Перспективи інвестування: матеріали Четвертої міжнародної науково-практичної конференції: у 2-х т. (6—10 листопада 2017 р., м. Трускавець). К.: ДКЗ, 2017. Т. 2. С. 262-270.
Мачуська І.Б. Адміністративно-правові засади контрольно-наглядової діяльності у сфері надрокористування в Україні. дис. ... докт. юрид. наук: 12.00.07. К. 2021. 453 с.
Природоохоронні аспекти гірничодобувного виробництва та проблеми рекультивації земель з використанням відходів надрокористування. URL:https://ecolog-ua.com/news/pryrodoohoronni-aspekty-girnychodobuvnogo-vyrobnyctva-ta-problemy-rekultyvaciyi-zemel-z.
Земельний кодекс України : Закон України від 25.10.2001 р. № 2768-ІІІ. Відомості Верховної Ради України. 2002. № 3-4. Ст. 27.
Про охорону земель: Закон України від 19 червня 2003 р. № 962-IV. Відомості Верховної Ради України. 2003. № 39. Ст. 349.
Місінкевич А.Л. Поняття рекультивації земель як юридичної категорії. Науковий вісник Чернівецького університету. 2011. Випуск 559. С. 84-88.
Гірничий закон України від 6 жовтня 1999 року. Відомості Верховної Ради України. 1999. № 50. Ст. 433.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 І.Б. Мачуська, В.М. Тітова, І.В. Аргатюк
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.