Докази та доказування в адміністративному судочинстві
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.04.61Ключові слова:
адміністративна справа, доказ, адміністративне судочинство, інформація, джерела доказів, доказуванняАнотація
Відповідно до Конституції України, права і свободи людини - є пріоритетом у державній діяльності, а їх закріплення і забезпечення є головним завданням держави. Реалізація даного положення залежить від ефективного функціонування органів державної влади, у тому числі й органів адміністративного судочинства. Відповідно Конституції України основною метою функціонування адміністративних судів полягає у захисті прав, свобод та інтересів особи у сфері публічно-правових відносин.
Для повного та всебічного розгляду справи вагоме місце посідають докази, які зібрані в законному порядку з дотриманням їх допустимості та належності. Нормами адміністративно-процесуального законодавства встановлено, що будь-який публічно-правовий спір, який віднесений до юрисдикції адміністративного суду, потребує достатнього та всебічного дослідження доказів, тобто встановлення фактичних відомостей, які мають значення для вирішення справи. Законодавством встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві визнаються будь-які дані, на основі яких суд приймає рішення тобто вирішує спір. Суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Отже, докази надають можливість під час розгляду справи повністю або частково відтворити обставини спору. В свою чергу зміст і обсяг доказування, види і кількість доказів при розгляді і вирішення адміністративної справи залежить від предмету доказування. В адміністративному судочинстві доказам та процесу доказування притаманні особливості, а саме: офіційне з’ясування всіх обставин у справі, презумпція «винуватості» суб’єкта владних повноважень.
Доказування - це послідовний процес, який має чітко визначені етапи, які повинні здійснюватися в певному порядку з дотриманням встановлених законом правил та норм. Дослідження питання доказів та доказування є важливим в адміністративному процесі, адже правильне визначення поняття доказів, розуміння, того, що належить до доказів, розмежування засобів доказування - сприятиме всебічному розгляду справи та винесенню законного рішення.
Посилання
Кодекс адміністративного судочинства України: закон України від 6 липня 2005 р. № 2747-IV.
Рекуненко Т.О. Доказування в процесі розгляду справ про адміністративне правопорушення. Підприємництво, господарство і право. 2019. № 3. С. 169-173.
Козинець І.Г., Кравченко В.Я. Окремі питання доказів та доказування в адміністративному судочинстві на сучасному етапі. Юридичний науковий електронний журнал. 2021. № 2. С. 173-177.
Мельник М.П. Поняття доказів у адміністративному судочинстві України. Держава і право. 2010. № 48. С. 269-274.
Адміністративний процес України : підручник / за заг. ред. Д.І. Йосифовича. Львів : Львівський державний університет внутрішніх справ, 2021. 500 с.
Ківалов С.В., Осадчий А.Ю., Закаленко О.В. Адміністративний процес (Загальна частина) : навч. посібник (для здобувачів вищої освіти денної форми навчання). Одеса, 2019. 224 с.
Самонова В.В. Джерела доказів в адміністративному судочинстві. Юридичний науковий електронний журнал. 2022. № 1. С. 202-204.
Колпаков В.К. Лекція на тему «Стандарти доказування в адміністративному судочинстві». Юридичний науковий електронний журнал. 2021. № 1. С. 173-178.
Калмикова Я.С. Аксіологія фактів у доказовій діяльності в адміністративному судочинстві. Часопис Київського університету права. 2015. № 2. С. 101-104.
Умнова О.В. Докази в адміністративному судочинстві при поновленні на публічну службу: автореф. дис канд. юрид. наук : 12.00.07 /Нац. ун-т держ. податк. служби України. Ірпінь, 2010. 20 с.
Пащенко К.С. Нормативне гарантування оцінки доказів в адміністративному судочинстві: вітчизняний та зарубіжний досвід. Наукові записки Інституту законодавства Верховної Ради України. 2020. № 2. С. 37-46.
Стоян А.В. Інструменти оцінювання доказів в адміністративному процесі. Актуальні проблеми правознавства. 2021. № 3 (27). С. 90-102.
Лях Н.Л. Оцінка доказів адміністративним судом за внутрішнім переконанням. Актуальні проблеми політики : зб. наук. пр. МОН України, ОНЮА. Одеса : Фенікс, 2009. № 38. С. 438-445.
Король В.В. Зміст процесу доказування в адміністративному судочинстві України. Європейські перспективи. 2013. № 13. С. 79-84.
Про судоустрій і статус суддів: закон України від 2 червня 2010 р. № 1402-VIII.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 М.В. Колеснікова
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.