Своєчасність як основна ознака необхідної оборони
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.04.88Ключові слова:
необхідна оборона, своєчасність, самозахист, норми права, повномасштабна війнаАнотація
В цій статті розглянуто необхідну оборону через призму своєчасності, однієї з найпроблемніших ознак необхідної оборони. Особливої актуальності дане питання набуває через важливість та загальну складність тлумачення та застосування на практиці права особи на необхідну оборону, що є гарантією дотримання справедливості та невід’ємного суб’єктивного права людини при посяганні на її життя, здоров’я або майно. Це питання є важливим як для практикуючих юристів, так і для науковців, адже воно торкається базових принципів справедливості та правосуддя.
У статті акцентується увага на своєчасності як ключовій ознаці необхідної оборони. Інші ознаки беруться до уваги, але розглядається можливість визнання їх другорядними. Аналіз законодавства та судової практики США демонструє, що для виправдання дій оборони вони мають бути здійснені виключно в період реальної загрози. Тобто, захисні дії повинні тривати лише протягом часу існування небезпечного посягання, яке потребує негайного відвернення чи припинення. Це включає як моменти фактичного нападу, так і створення реальної загрози нападу.
Передбачено класифікацію та розгляд своєчасності необхідної оборони на “передчасну” та “запізніла”. Розгляд понять «передчасної» та «запізнілої» оборони допомагає глибше зрозуміти правові рамки своєчасності. Передчасна оборона характеризується діями, здійсненими до виникнення загрози, що веде до відповідальності на загальних підставах. Запізніла оборона має місце після завершення посягання, і питання про правомірність таких дій залежить від усвідомлення захисником факту відсутності подальшої загрози.
Висновки, представлені в статті, підкреслюють важливість своєчасності для оцінки правомірності необхідної оборони. Це не лише запобігає зловживанням правом на захист, але й сприяє забезпеченню справедливого та обґрунтованого правосуддя. Таким чином, доводиться своєчасність як фундаментальна ознака, що визначає межі необхідної оборони та забезпечує баланс між правом на захист і вимогами правопорядку.
Посилання
Кримінальний Кодекс України. Редакція від 19.05.2024. Документ 2341-III. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text (дата звернення 01.06.24).
Столяр Т.В. Перевищення меж необхідної оборони: поняття, ознаки та види відповідальності в разі виникнення ексцесу. 2015. 260 с.
Столяр Т.В. Криміналізація умисного вбивства та умисного заподіяння тяжкого тілесного ушкодження в разі перевищенні меж необхідної оборони. 2016. 235 с.
Хавронюка М.І. Науково-практичний коментар Кримінального кодексу України від 5 квітня 2001 року. 2001. 1104 с.
Постанова Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про необхідну оборону» : станом на 20 травня 2021 р. / Верховна Рада України. Офіц. вид. Київ : Парлам. вид-во, 2021. 76 с. (Бібліотека офіційних видань).
NCSL. Self-Defense and ‘Stand Your Ground’. URL: https://www.ncsl.org/civil-and-criminal-justice/self-defense-and-stand-your-ground (дата звернення: 02.06.2024).
Justia Verdict. What Makes Self-Defense Justifiable?. URL: https://verdict.justia.com/2019/06/17/what-makes-self-defense-justifiable (дата звернення: 13.06.2024).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Б.В. Коштура
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.