Органи пробації у механізмі спеціальної превенції
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.04.97Ключові слова:
засуджені, пробація, запобігання, суб’єкти пробації, кримінально-правові заходи, взаємодія органів пробації, превенція, призначення покарання, відбування покарання, облікові особиАнотація
У статті зазначено, що суб’єктами спеціально-кримінологічного запобігання кримінальним правопорушенням, що вчиняються суб’єктами пробації виступають органи пробації, поліція, неспеціалізовані суб’єкти запобігання (законодавчої та судової влади, їх структурних органів та установ, різноманітні формування та громадські об‘єднання, власники підприємств), а також органи судової влади й інші органи державного контролю, органи місцевого самоврядування тощо. Серед основних напрямів спеціально-кримінологічного запобігання вчинення кримінальних правопорушень виокремлено: протидію виявам антисоціальної спрямованості та криміногенної мотивації засудженого; залучення психологів та фахівців з інших сфер життя до процесу виправлення та ресоціалізації засуджених; зменшення впливу зовнішніх причин і умов вчинення кримінального правопорушення, тощо. Доведено, що впровадження цих напрямків є важливим кроком до побудови якісно нової моделі пробації створеної не на ідеології контролю та авторитету, а на біль терапевтичній та реабілітаційній філософії. Визначено, що персонал пробації обробляє велику кількість інформації та приймає стратегічні рішення, проте варто враховувати численні і конкуруючі професійні, політичні та особисті інтереси у наданні допомоги суб’єктам пробації. Оскільки більшість рішень прийнятих пробаціонером при складанні досудової доповіді носять інтуїтивних характер, з урахуванням попереднього досвіду та рідко зосереджуються на вивченні криміногенних потреб та врахуванні результатів вивчення особистості засудженого з урахуванням пройдених ним корекційних програм. Визначено, що основою спеціально-кримінологічного запобігання злочинності органом пробації повинна стати зміна стратегії діяльності пробації з форми нагляду, орієнтованого на індивідуально-профілактичний вплив на засудженого на форму, яка ґрунтувалася б на дотриманні умов пробації, виконанні планів спеціально-кримінологічного запобігання, підтримці засудженого, наданні допомоги у відновлення порушених прав не тільки засудженому, а й потерпілому, що надало б можливість визначити оптимально-доцільну кількість супервізійних зустрічей пробаціонера та засудженого та зменшити навантаження працівників пробації.
Посилання
Медицький І.Б. Вплив соціальних факторів на злочинність в умовах становлення незалежної Української держави : дис. … канд. юрид. наук : 12.00.08, Івано-Франківськ, 2007. 223 с.
Сорочинський М.Г. Попередження злочинності засобами кримінального права : дис. … канд. юрид. наук: 12.00.08, Одеса, 2004. 262 с.
Порядок взаємодії установ виконання покарань, уповноважених органів з питань пробації та суб’єктів соціального патронажу під час підготовки до звільнення осіб, які відбувають порання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк: наказ Міністерства юстиції України від 03.04.2018 року № 974/5/467/609/280. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0408-18#Text.
Закон України Про пробацію. URL: https://ips.ligazakon.net/document/JG0X901A (дата звернення 24.06.2024).
Кримінальний Кодекс України/ URL: https://ips.ligazakon.net/document/T012341 (дата звернення 24.06.2024).
Кримінально-виконавчий Кодекс України. URL: https://ips.ligazakon.net/document/T031129 (дата звернення 24.06.2024).
Про затвердження Порядку взаємодії регіональних центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги та уповноважених органів з питань пробацїї у межах реалізації пілотного проекту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» Державна установа «Центр пробації» Наказ № 25/723 від 31 жовтня 2022 року.
Реформа системи юстиції України. Впровадження пробації. Довідкова інформація офіційного сайту Державної пенітенціарної служби України URL: https://minjust.gov.ua/m/analitichni-zviti-pro-stan-realizatsii-strategii-reformuvannya-penitentsiarnoi-sistemi-na-period-do-2026-roku (дата звернення 24.06.2024).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 С.В. Царюк
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.