Принципи організації та діяльності Європейської прокуратури
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.04.115Ключові слова:
Європейська прокуратура, Головний прокурор ЄС, прокурор ЄС, уповноважені прокурори ЄС, принцип верховенства права, принцип пропорційності, принцип субсидіарності, принцип колегіальності та внутрішньої ієрархічності, принцип прозорості й підзвітностіАнотація
У статті досліджено принципи організації та діяльності Європейської прокуратури. Діяльність Європейської прокуратури ґрунтується на принципах, які забезпечують ефективність та законність її функціонування, а також гарантують дотримання прав і свобод осіб, які залучаються до сфери її компетенції.
Визначено, що згідно з принципом незалежності Європейська прокуратура діє в інтересах ЄС, вільна від будь-якого впливу та не звертається за вказівками до будь-яких суб’єктів. Установи, органи, агентства ЄС повинні поважати незалежність Європейської прокуратури й утримуватися від намагань вплинути на неї в процесі здійснення нею своїх повноважень. Кожен прокурор ЄС та уповноважений прокурор повинен бути незалежним у виконанні своїх повноважень.
Акцентовано, що принцип верховенства права передбачає, що діяльність Європейської прокуратури ґрунтується винятково на праві ЄС і виконується відповідно до Хартії основоположних прав ЄС. Принципи верховенства права та пропорційності мають зобов’язальний характер для Європейської прокуратури щодо всієї її діяльності. Принцип пропорційності вимагає, щоб заходи Європейської прокуратури не перевищували меж, необхідних для досягнення її цілей.
Установлено, що згідно з принципом субсиді- арності Європейська прокуратура виконує свої повноваження лише в тих випадках, коли мети не можна досягнути засобами держав-членів. Це забезпечує баланс між наднаціональним і національним рівнями кримінального переслідування.
Принцип колегіальності та внутрішньої ієрархічності передбачає, що рішення в Європейській прокуратурі приймаються спільно у встановленому порядку, зокрема, Колегією й постійними палатами. Уповноважені прокурори зобов’язані дотримуватисявказівок прокурорів ЄС, а ті своєю чергою, підпорядковуються Головному прокурору.
З’ясовано, що робота Європейської прокуратуриґрунтується на принципах неупередже- ності, справедливості, ефективності та економічності процесуальних дій. Європейська прокуратура здійснює свої розслідування неупередженим способом і намагається отримувати всі відповідні докази як обвинувального, так і виправдувального характеру.
Принципи прозорості та підзвітності зумовлюють обов’язок Європейської прокуратури щорічно публікувати звіт про свою діяльність й інформувати Європейський парламент, Раду ЄС і Європейську комісію про результати роботи.
Посилання
Treaty on the Functioning of the European Union. URL: https://eur-lex.europa.eu/collection/eu-law/treaties/treaties-force.html (дата звернення: 24.06.2024).
Council Regulation (EU) 2017/1939 of 12 October 2017 implementing enhanced cooperation on the establishment of the European Public Prosecutor’s Office (‘the EPPO’). URL: https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2017/1939/oj (дата звернення: 24.06.2024).
Єні О., Кучинська О., Циганюк Ю. Європейська прокуратура: взаємодія з державами-членами ЄС та перспективи взаємодії з Україною: монографія. Київ: Норма права, 2023. 346 с.
Charter of Fundamental Rights of the European Union. URL: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=celex%3A12012P%2FTXT (дата звернення: 24.06.2024).
Назаренко О.А. Загальні принципи права ЄС у правовій системі ЄС. Правове регулювання економіки: зб. наук. праць / М-во освіти і науки України, ДВНЗ «Київ. нац. екон. ун-т ім. Вадима Гетьмана», Юридич. ф-т ; редкол.: О.В. Солдатенко (голов. ред.) [та ін.]. Київ: КНЕУ, 2015. № 15. С. 242–249. URL: https://ir.kneu.edu.ua/server/api/core/bitstreams/094f0e28-0f3b-42bd-aaf8-7de89bcc0876/content (дата звернення: 24.06.2024).
Treaty on European Union. URL: https://eur-lex.europa.eu/collection/eu-law/treaties/treaties-force.html (дата звернення: 24.06.2024).
Панкратова В.О. Загальні принципи права як джерело права Європейського Союзу. Правові горизонти. 2021. Т. 14. № 2. С. 111–117. URL: https://old.legalhorizons.com.ua/uk/journals/tom-14-2-2021/zagalni-printsipi-prava-yak-dzherelo-prava-yevropeyskogo-soyuzu (дата звернення: 24.06.2024).
Юрчишин В., Савченко В Європейська прокуратура у системі правоохоронних органів Євросоюзу. Науковий вісник Херсонського державного університету. 2023. Вип. 1. С. 41–45. URL: https://lj.journal.kspu.edu/index.php/lj/article/view/368/341 (дата звернення: 24.06.2024).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 І.М. Конончук
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.