Міжнародні договори за участю України в умовах воєнного стану: політико-правовий вимір
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.04.125Ключові слова:
міжнародні договори, міжнародні відносини, воєнний стан, правовий значення міжнародних договорів, політико-правове дослідженняАнотація
В статті автором проведено критичний аналіз змісту міжнародних договорів укладених за участю України з моменту повномасштабного вторгнення росії на територію України (24 лютого 2022 року) і до сьогодні. Визначено політико-правове значення таких міжнародних договорів. Проведений аналіз надав змогу узагальнити міжнародні договори в межах наступних блоків: 1) безпекові міжнародні договори, предметом яких є різні аспекти гарантування національної безпеки та підтримки з боку міжнародних партнерів. Зокрема таке гарантування стосується військової підтримки (постачання озброєння, техніки та військового обладнання; надання тренінгів та навчання для українських військових; обмін розвідувальною інформацією та спільні військові навчання), економічної допомоги (фінансова підтримка для стабілізації економіки; фонди для відновлення інфраструктури, зруйнованої внаслідок війни тощо; 2) договори про надання правової допомоги між державами, які так само активно укладались протягом дії режиму воєнного стану; 3) договори, предметом яких є питання функціонування логістики та промисловості, насамперед, мова йде про так звану чорноморську зернову ініціативу (Угода про відновлення експорту зерна з Туреччиною та ООН підписана 22 липня 2022 року; Угода про вільну торгівлю з Європейським Союзом; Угода між Україною та Європейським Союзом про вантажні перевезення автомобільним транспортом - так званий транспортний безвіз» та ін.).
Підсумовано, що в умовах воєнного стану Україна досить активно використовує інструмент міжнародних відносин та міжнародних договорів для захисту своїх національних інтересів, забезпечення стійкості держави та її подальшої європейської інтеграції. Важливо зазначити, що деякі міжнародні документи, в тому числі і міжнародні договори, укладені до початку повномасштабної війни, потребують перегляду або адаптації до нових реалій. До того ж, існують певні проблемні питання виконання окремих видів міжнародних договорів в умовах воєнного стану. Загалом, укладення міжнародних договорів є важливим інструментом для України у воєнний час, який дає змогу їй отримувати міжнародну підтримку, захищати свої інтереси та рухатися шляхом європейської інтеграції. Це сприяє зміцненню обороноздатності України та її стійкості до агресії; відновленню територіальної цілісності України; забезпеченню захисту прав та інтересів українських громадян; подальшій європейській інтеграції України.
Посилання
Віденська конвенція про право міжнародних договорів від 23.05.1969 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_118#Text.
Закон України «Про міжнародні договори України» від 29.06.2004 р. № 1906-IV. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1906-15#Text.
Міжнародне право : навч. посібник / За ред. М.В. Буроменського. Київ: Юрінком Інтер, 2006. 336 с.
Угода про співробітництво у сфері безпеки та довгострокову підтримку між Україною та Королівством Бельгія від 28.05.2024 р. URL: https://www.president.gov.ua/news/ugoda-pro-spivrobitnictvo-u-sferi-bezpeki-ta-dovgostrokovu-p-91169.
Угода про співробітництво у сфері безпеки та довгострокову підтримку між Україною та Федеративною Республікою Німеччина від 16 лютого 2024 року. URL: https://www.president.gov.ua/news/ugoda-pro-spivrobitnictvo-u-sferi-bezpeki-ta-dovgostrokovu-p-88985.
Угода про співробітництво у сфері безпеки між Україною та Республікою Польща від 8 липня 2024 року. URL: https://www.president.gov.ua/news/ugoda-pro-spivrobitnictvo-u-sferi-bezpeki-mizh-ukrayinoyu-ta-92009.
Двостороння безпекова угода між Україною та Сполученими Штатами Америки від 13 червня 2024 року. URL: https://www.president.gov.ua/news/dvostoronnya-bezpekova-ugoda-mizh-ukrayinoyu-ta-spoluchenimi-91501.
Спільні безпекові зобов’язання між Україною та Європейським Союзом від 27 червня 2024 року. URL: https://www.president.gov.ua/news/spilni-bezpekovi-zobovyazannya-mizh-ukrayinoyu-ta-yevropejsk-91801?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR0gYYZaksPbNNmUqCPMDjhMV0fKasph0XmyKPgUkiHiTGAHQzgMrhRsfAE_aem_UEJ3Om-1L2eF7qIdYeoJDg.
Повідомлення щодо припинення дії для України Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року та протоколу до неї 1997 року. URL: https://minjust.gov.ua/news/ministry/povidomlennya-schodo-pripinennya-dii-dlya-ukraini-konventsii-pro-pravovu-dopomogu-i-pravovi-vidnosini-u-tsivilnih-simeynih-ta-kriminalnih-spravah--1993-roku-ta-protokolu-do-nei-1997-roku.
Joint Coordination Centre opens in Istanbul to facilitate safe export ofcommercial foodstuffs and fertilizers from Ukrainian ports. URL: https://reliefweb.int/report/turkiye/joint-coordination-centre-opens-istanbul-facilitatesafe-export-commercial-foodstuffs-and-fertilizers-ukrainian-ports.
Опубліковано текст зернової угоди, підписаної сьогодні в Стамбулі. URL: https://ukragroconsult.com/news/opublikovano-tekst-zernovoyi-ugody-pidpysanoyi-sogodni-v-stambuli/.
У Стамбулі відкрився Спільний координаційний центр для сприяння безпечному експорту комерційних продуктів харчування та добрив з українських портів. URL: http://surl.li/qczakw.
Угода про вільну торгівлю між Україною і Європейським Союзом вступила в дію. URL: https://www.ispc.org.ua/archives/2766.
Про затвердження Угоди між Україною та Європейським Союзом про вантажні перевезення автомобільним транспортом. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/654/2022#Text.
Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони від 27.06.2014 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/984_011#Text.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 О.А. Тимошенко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.