Сучасні правові проблеми захисту здоров’я людини: від комплексних підходів до практичних рішень
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.05.62Ключові слова:
благополуччя для всіх, громадське здоров’я, детермінанти здоров’я людини, екологічна культура, здоровий спосіб життя, культура здоров’я, навколишнє природне середовище, продовольча безпека, харчова безпека, харчові продуктиАнотація
У статті проаналізовано стан суспільних відносин із захисту здоров’я людини засобами еколого-правового регулювання як важливого напряму державної екологічної політики та політики у сфері охорони здоров’я, розвитку правової практики, виявлення недоліків та прогалин у чинному законодавстві, а також внесення пропозицій щодо його вдосконалення з огляду на міжнародно-правові та європейські підходи до регулювання зазначених відносин. Отримання екологічно значимої інформації про стан здоров’я людини, здійснення інших розвідок у рамках дослідження його детермінант сприятиме розвитку механізму правового регулювання відповідних відносин в Україні.
Предметом дослідження є положення екологічного та інших галузей законодавства, а також науково-теоретичні й практичні ідеї, погляди та підходи до вирішення правових проблем захисту здоров’я людини і охорони навколишнього природного середовища, забезпечення екологічної, продовольчої, харчової безпеки, розвитку методології здійснення наукових досліджень в еколого-правовій та інших сферах. Об’єктом дослідження є суспільні екологічні та інші правовідносини, які виникають в умовах сьогодення під впливом воєнних загроз та вимог воєнного стану, а також соціально-правові передумови становлення та розвитку детермінант здоров’я крізь призму правового, зокрема, еколого-правового механізму.
Ефективність екологічного права значною мірою обумовлена реалізацію основної і найважливішої цілі - безпосереднього захисту людини та її права на життя і здоров’я в цілому та, зокрема, права на безпечне для життя і здоров’я довкілля. Боротьба світової спільноти з надмірним забрудненням навколишнього середовища, розвиток раціонального використання природних ресурсів, піклування про людину та все людство є основоположними векторами розвиткуміжнародного співробітництва. В більшості розвинених країн світу вирішення проблеми забезпечення екологічної безпеки віднесено до компетенції спеціально створених владних інституцій, які визначають відповідні напрями міжнародного співробітництва, вектори розвитку. Необхідно унеможливити ігнорування природничо-наукової парадигми, згідно з якою навколишнє середовище, яке впливає на організм людини, це не тільки природа, але і все, що знаходиться поза її організмом. Увага науковців не повинна обмежуватися аналізом наслідків забрудненого середовища, але й спрямовуватися на вивчення і прогнозування змін середовища, яке оточує людину, умов існування людини та їх вплив на здоров’я людини як біосоціальної істоти. Діапазон цих змін дуже широкий - від новацій в структурі харчування до трансформацій культури і етики, розвитку правової культури, здорового способу життя на суспільному та індивідуальному рівнях. Здоров’я людини слід розглядати як комплексний соціально-економічний, екологічний і гігієнічний показник, який інтегрує демографічні, соціальні та біологічні процеси, властиві людському суспільству, відображає рівень його економічного і культурного розвитку, стан медичної допомоги, несе на собі відбиток історико-етнографічних традицій і природно-кліматичних змін.
Поряд із культурою праці, побуту, мислення, поведінки, спілкування, адаптивною культурою на сьогодні пропонується виділити і культуру здоров’я, що насправді зумовлює подальший розвиток усіх різновидів культур і має стати передумовою формування людини як цілісного індивіда, охоплюючи всі сторони життя. Збереження здоров’я нації сьогодні є соціальною необхідністю. Процес формування екологічної культури системою заходів освітньої діяльності, крім безпосередньо екологічної культури, охоплює також формування культури здорового способу життя, гігієнічних навиків, дбайливого ставлення до довкілля тощо. Не менш важливим при цьому є забезпечення збалансованого безпечного харчування всього населення. Враховуючи комплексність вказаної проблеми, необхідним є залучення до цієї роботи фахівців найрізноманітніших спеціальностей.
Поставлені завдання актуалізують питання дослідження змісту поняття «здоров’я людини», визначеного Законом України «Про систему громадського здоров’я». Законодавчого закріплення потребує термін «екологічні детермінанти здоров’я» як рівень забруднення навколишнього природного середовища (місцевості), де проживає людина: рівень забруднення поверхневих та підземних вод, земельних ділянок, атмосферного повітря тощо.
Посилання
Нормативно-правові акти наведено у відповідності до офіційного сайту Верховної Ради України. URL: https://www.rada.gov.ua/ (дата звернення: 10.08.2024).
Балюк Г.І., Ковальчук Т.Г., Позняк Е.В. Людина - Альфа і Омега в екологічному праві. Матеріали науково-практичної онлайн-конференції «Еколого-правова безпека суверенної держави в умовах воєнного стану» (Харків, 8 груд. 2022 р.) / за заг. ред. А.П. Гетьмана ; МОН України, Нац. юрид. ун-т ім. Ярослава Мудрого, Каф. екол. права, Каф. права Європ. Союзу, Рада молодих вчених. Харків : Право, 2022. С. 18-24.
Акберов А., Романко Г.М. Аналіз причин та умов виникнення спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань та харчових отруєнь в 2023 році та вжиті заходи реагування. Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю «Екологічні та гігієнічні проблеми сфери життєдіяльності людини» (Київ, 13 березня 2024 р.) / за загальною редакцією член-кор. НАМН України, професора С.Т. Омельчука. К.: МВЦ «Медінформ», 2024. 228 с.
Бобкова А.Г. Щодо забезпечення здорового способу життя як пріоритет екологічної політики України. Актуальні правові проблеми земельних, аграрних та екологічних відносин в умовах сучасної земельної реформи: збірник матеріалів науково-практичної конференції (м. Харків, 22 травня 2020 року) / за ред. А.П. Гетьмана та М.В. Шульги. Харків: Юрайт, 2020. С. 33-36.
Коваленко Т.О., Ковальчук Т.Г. Нормативно-правове забезпечення продовольчої безпеки України: сучасний стан та перспективи вдосконалення. Екологічне право: науково-практичний журнал. 2019. Вип. 3. С. 26-31.
Віленська Е.В., Дідоренко Е.В., Розовський Б.Г. Правова охорона людини в оточуючому середовищі. Луганськ: РІО ЛІВС. 1999. 104 с.
Соколенко Л.С. Теоретичні та методологічні засади формування культури здорового способу життя / Формування компетентності індивідуального здоров’я збереження: теорія і практика в освітніх процесах: монографія. Том ІІ. К.: Майстерні магістеріуму, 2020. С. 7-45.
Канигін Ю.М., Кушерець В.І. Людина і цивілізація в контексті Біблії та інших Першокниг. Київ : Знання України, 2007. 83 с.
Шушпанов Д.Г. Детермінанти здоров’я населення: суть та особливості систематизації. Демографія та соціальна економіка. 2015. № 2 (24). С. 141-152.
Крисаченко В.С., Хилько М.І. Екологія. Культура. Політика: Концептуальні засади сучасного розвитку. К.: «Знання України. 2002. 598 с.
Elina Pozniak. Ensuring a healthy lifestyle and facilitating well-being for everyone as a modern trend in environmental law culture. Model of socio-environmental security doctrine: socio-legal perspective: monograph / M.I. Inshyn, D.I. Sirokha, S.M. Chernous, et al. Editorial Board: M.I. Inshyn (Chairman) and Ya.Ya. Melnyk (Deputy Chairman). Vol. 3. Kyiv: “Publishing house Ludmila”, 2021. P. 139-160 (206 p.).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Г.І. Балюк, Т.Г. Ковальчук, Е.В. Позняк
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.