Місце держави в сучасній нормотворчості: теоретико-правовий аспект

Автор(и)

  • В.Т. Осауленко здобувач третього освітньо-наукового рівня «Доктор філософії» Приватного вищого навчального закладу «Європейський університет», Україна https://orcid.org/0009-0001-9985-9442

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.9

Ключові слова:

правотворчість, нормотворчість, держава, публічна влада, суб’єкти державної влади

Анотація

У змісті статті автором розкрито актуальність наукового пізнання питань місця та ролі держа­ви в сучасній нормотворчості, характеризуючи як особливості самого механізму сучасної нормотворчості, так і специфіку трансформації су­часних держав. Відзначено, що участь держави в правоутворенні в сучасних умовах правової розбудови в Україні є предметом багатьох дис­кусій та обговорень зі сторони представників юридичної доктрини.

Відзначено, що сьогодні доктринальна роз­робка питань місця держави в системі суб’єктів нормотворчості набуває все більше багатоаспектного виміру. Справа в тому, що дослідни­ками сьогодні вже не ставиться принципове пи­тання про належність держави до суб’єктів нормотворчості, а досліджуються широкий спектр питань функціонування держави в сфері нормотворчості під впливом різноманітних факторів розвитку правової системи. Тому проблематика місця держави отримує більш ширший та плюра­лістичний характер, представлена в юридичній науці різними підходами та напрямами харак­теристики держави, до яких можливо віднести наступні: 1) інтернаціоналізація права та дер­жавний суверенітет; 2) розширення суб’єктного складу нормотворчості; 3) посилення теоретич­них досліджень інститутів публічної влади, що є суб’єктами нормотворчості; 4) набувають поши­рення наукові дослідження процесу цифровізації нормотворчості; 5) всі частіше в юридичній науці піднімаються питання правового плюра­лізму; 6) активізуються дослідження впливу суспільних запитів та потреб на нормотворчу діяльність, особливо діяльність суб’єктів публіч­ної влади.

Підсумовано, що у сучасній системі нормотворчості держава відіграє центральну роль як головний суб’єкт, що формує та впроваджує правові норми. Ця роль обумовлена тим, що дер­жава має легітимну владу створювати, затвер­джувати та контролювати виконання правових приписів. Державна нормотворчість здійснюєть­ся через органи законодавчої влади, які прийма­ють закони, а також через органи виконавчої та судової влади, що можуть ухвалювати підзаконні акти, інтерпретувати правові норми тощо. Крім того, держава виступає в ролі координато­ра між різними суб’єктами правотворчості, за­безпечуючи єдність та узгодженість правових норм. Завдяки цьому можна уникати правових конфліктів, ефективніше регулювати соціальні, економічні та політичні процеси. Однак, поряд із державними інституціями, дедалі більшого значення набувають наддержавні (міжнародні) організації, громадські об’єднання та приватні суб’єкти, які також впливають на формування правових норм, особливо в питаннях прав лю­дини,екологічного права, економічної інтегра­ції тощо. Така взаємодія є важливим елементом глобалізації права та забезпечує універсаль­ність правових стандартів, але саме держава залишається головним гарантом впровадження та дотримання норм національного права.

Посилання

Кельзен Г. Чисте Правознавство. З додатком: Проблема справедливості / Переклад з нім. О. Мокровольського. Київ : Юніверс, 2004. 496 с.

Вебер М. Господарство і суспільство / пер. з нім. М. Кушнір. Київ : Всесвіт, 2013. 1112 c.

Campbell E.M. John Austin and Jurisprudence in Nineteenth-Century England, 1959. 365 р.

Фуко М. Наглядати й карати / пер. з фр. Петра Таращука. Київ: Комубук, 2020. 287 с.

Lasswell H., Lerner D., Rothwell C.E. The Comparative Study of Elites. Stanford: Stanford University Press, 1952. 72 p.

Ackerman Bruce (2004) The Emergency Constitution. The Yale Law Journal, 113, 1029-30.

Козюбра Н.И. Верховенство права - основополагающий принцип правовой и политической систем Украины. Правовая система Украины: история, состояние и перспективы: в 5 т. Т. 1: Методологические и историко-теоретические проблемы формирования и развития правовой системы Украины / под общ. ред. М.В. Цвика, А.В. Петришина. Харьков : Право, 2011. 896 с.

Тодика Ю. Конституційні засади формування громадянського суспільства в Україні. Вісник Академії правових наук України. 2003. № 1(32). Х.: Право, 2003. С. 34-44.

Кресіна І.О. Держава і громадянське суспільство: проблеми взаємодії. Держава і право. Юридичні і політичні науки. 2013. Вип. 62. С. 378-383.

Шаповал В. Основи конституціоналізму (нариси з історії, теорії і практики). Київ : Центр політико-правових реформ, 2021. 116 с.

Дідич Т.О. Участь держави в утворенні права: теоретико-правові аспекти. Актуальні питання державотворення в Україні : матер. Міжнарод. наук.-практ. конф. в 2-х т. (м. Київ, 19 травня 2017 р.). Київ : ВПЦ «Київський університет», 2017. Т. 1. С. 23-25.

Косович В.М. Удосконалення нормативно-правовихактів України: техніко-технологічні аспекти : монографія. Львів : Львівський національний університет імені Івана Франка, 2015. 568 с.

Ющик О. Теоретичні основи законодавчого процесу : монографія. Київ : Парламентське вид-во, 2004. 519 с.

Шапран Ю.В. Законотворчість і політичний плюралізм: теоретикоправові та практичні аспекти взаємодії : дис. ... д-ра філ. за спец.: 081 Право. Київ, 2022. 256 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-16

Номер

Розділ

Розділ 1. Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень